sunnuntai 18. toukokuuta 2025

Kaks merimiespappia kerran - Tapani Tukiaisen kirjajulkkarit Rosebud Sivullisessa ti 20.05.

Muistoja Italian merimieskirkolta Savonasta vuosilta 1987-88. Välähdyksiä Suomen Joutsenen valtameripurjehdukselta, panssarilaiva Ilmariselta ja tankkilaiva Nunnalahdelta.

- Tervetuloa kirjajulkkareihin kirjakauppa Rosebud Sivulliseen tiistaina 20.05.2025 (os. Kaisaniemenkatu 5, Hki). Tilaisuus alkaa klo 17.00 ja tarjolla on myös suun kostutetta.

Kirjan kansikuvat: Tapani Tukiainen.

Emerituspiispa Kaarlo Kalliala, silloinen Rotterdamin merimiespappi, haastattelee kirjailija, rovasti Tapani Tukiaista hänen uutuusteoksestaan Messikallesta merimiespapiksi. Kirjan julkkarit liittyvät Suomen Merimieskirkon 150-vuotisjuhlavuoteen, alussa Merimieskirkon tervehdys.

Tilaisuus on maksuton ja sen voi katsoa suorana myös Rosebudin Youtube -kanavalta. Tilaisuudessa on mahdollista ostaa kirjoja signeerattuna. Kirja on esitelty sivuillamme täällä.

Lämpimästi tervetuloa!

Ystävällisin terveisin

VALMIIXI / Päivi


Viitteet

Tukiainen, Tapani (2024). Messikallesta merimiespapiksi. Kurikka: Valmiixi.

Tapahtuma Suomen Merimieskirkon sivuilla

Tapahtuma Rosebud Sivullisen sivuilla ja YT-kanavalla

Tapahtuma kirjallisuuskalenterissa

Tapahtuman Fb-sivu

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti