Kirjailija Tapani Tukiaisen uusin teos, Messikallesta merimiespapiksi, ilmestyi joulukuulla. Kirjan on ennättänyt tuoreeltaan arvostelemaan Matti Kinnunen. Arvostelu löytyy hänen, Manen, blogistaan.
Tukiaisen 14. kirja kertoo hänen kokemuksistaan nuorena miehenä suomalaisella öljytankkerilla ja aikuisena merimiespappina Italiassa, Savonassa. Kinnunen pitää kirjailijan kerronnasta, jota hän luonnehtii innostavaksi. - Se kertoo myös muistia kunnioittavasti Tukiaisen kommelluksista - hän ei yritä keksiä asioita, joita ei lainkaan muista.
Paljon lukevalle Kinnuselle 248-sivuinen kirja oli lyhyt, mutta silti oikea runsaudensarvi tarinoineen ja monenlaisine sattumuksineen. Hän pitääkin kirjaa arvokkaana lisänä arkihistoriaan.
Koko arvostelun pääsee lukemaan Manen blogista. Itse romaanin esittely löytyy kotisivuillamme. Se on tilattavissa kirjailijalta tai kirja- ja verkkokaupoista kautta maan sekä kustantajan verkkokaupasta.
Viitteet
Kinnunen, Matti (2024). Messikallesta merimiespapiksi / Tapani Tukiainen. Mane-blogi 21.12.2024.
Tukiainen, Tapani (2024). Messikallesta merimiespapiksi. Kurikka: Valmiixi.
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti