Käpylä-dekkareista tunnetuksi tullut kirjailija Ata Hautamäki on julkaissut kymmenennen romaaninsa. Paluu Käpylään on romaani rikoksesta ja sen pääosissa ovat vankilasta vapautunut mies ja eläkkeelle jäänyt vanha tuomari. Kirjan tapahtumapaikkoina toimivat Helsingin Käpylä ja Järvenpää.
Paluu Käpylään -kirjan kannen kuva: Tuire Saaripuu.
Hautamäen uutuus on arvosteltu Amusa.fi-sivuilla. Romaanin on lukenut ja arvostellut Mervi Leivo. Hän kuvaa ympäristön merkitystä kirjan juonelle ja henkilöhahmoille, mutta myös yksilön elämänkaarelle. Leivo toivoo kirjan "kuluvan niidenkin käsissä, joita rikoskirjallisuus ei yleensä puhuttele."
Hautamäen kirjan arvion voi lukea kokonaisuudessaan Amusa.fi:n sivuilta. Romaani on esitelty kotisivuillamme. Se on tilattavissa kirjailijalta tai kirja- ja verkkokaupoista kautta maan sekä kustantajan verkkokaupasta.
Viitteet
Hautamäki, Ata (2021). Paluu Käpylään. Romaani rikoksista. Kurikka: Valmiixi.
Leivo, Mervi (2021). Rikosten jäljillä - Ata Hautamäen paluu Käpylään. 02.05.2021. Amusa.fi.
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti